•   +38 (048) 777-60-68
  • +38 (095) 638-61-79

Победители 2018

Ярош Ярина, 12 лет, г. Киев

Ярош Ярина, 12 лет, г. Киев

ОСТРІВ ФОНЕТИКИ
 
У безмежному океані Мовознавства був собі острів Фонетики, де жили всі-всі-всі звуки. 
Були там голосні та приголосні, сонорні та дзвінкі, м’які й тверді, губні й шиплячі, а також глухі. Усього острів населяло 38 фонем, тобто сімей. Деякі з них були більш товариськими, як то [П], [Л], а, особливо, голосні – [А], [О] та [І], які й дня не могли прожити без того, щоб не піти до когось на гостини. А деякі звуки, як то [Ф], [Ґ], [Х] та [Ц], полюбляли усамітнюватись і лише зрідка вирушали  в гості до найближчих друзів. 
Найдружнішими з усіх мешканців цього незвичайного острова були звуки [ДЗ] і [ДЖ]. Вони завжди ходили за ручки. Але й між ними зрідка, як то кажуть, пробігала чорна кішка. Це траплялося, коли звук [Д] був у префіксі, а звуки [З] чи [Ж] – на початку кореня. Ті, що були у корені, іноді звеличувалися над [Д], що був у префіксі, й той на них, звісно, ображався.
На острові Фонетики проживали ще одні гарні друзі – звуки [Е] та [И]. Вони настільки здружилися, що [Е] часто уподібнювалась до [И]. Через це їх постійно плутали туристи, особливо ті, які вперше приїжджали на цей острів.
А тепер зазирнімо на ту частину острова, де жили глухі й дзвінкі звуки. Дзвінкі були дуже невгамовними і намагалися зробити глухі звуки такими ж само лункими, як і вони. Глухим це не подобалось і, коли в них врешті-решт уривався терпець, вони поскаржились Великому Імператорові Звуків. Імператор послав голосні звуки на допомогу глухим приголосним, щоб вони прикривали собою скривджених глухих. Лише звук [Ф] ні на що ніколи не скаржився, бо йому дзвінкі не заважали.
Голосні були всі дружніми, хіба що іноді траплялись маленькі непорозуміння через їхню значущість, тобто наголошеність або ненаголошеність. Бо деякі голосні були наголошені, а деякі - ні.
Але навіть якщо звуки й сварилися, то не минало й кількох хвилин, як від сварки не лишалося й сліду.
Але одного разу сталася біда – на острів напали пірати і викрали звук [Ґ]. Він якраз купався в морі, а точніше пірнав, шукаючи рідкісну мушлю.  Саме в цей час біля [Ґ] нікого не було поруч, бо якраз був час обіду, а цей дайвін[Ґ]іст завжди запізнювався на обід. Пірати зловили [Ґ]  й хотіли цей звук позбавити його славнозвісного хвостика і перетворити [Ґ]  на [Г], бо в їхньому злому царстві такого звуку як [Ґ] не було, й вони дуже заздрили щасливому життю 38 сімей на острові Фонетики. Але пірати не встигли відірвати цей хвостик, як приїхала фонетична поліція, відібрала непритомний [Ґ] у злочинців та заарештували їх, катапультувавши назавжди подалі від острова. Так знову наша дружня фонетична родина була в повному складі.
І вони й далі жили собі щасливо на великому острові Фонетики.

Категория

Проза, 3 место
Поделиться в сетях: